87402-130LF
DigiKey Part Number
2266-87402-130LF-609-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
87402-130LF
Description
CONN HEADER R/A 60POS 1.27MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 60 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
87402-130LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Series
Contact Length - Post
0.075" (1.91mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic, Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Mounting Flange
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Natural
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A (DC)