77313-122-12LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Preci-Dip
In Stock: 0
Similar
Preci-Dip
In Stock: 0
TE Connectivity AMP Connectors
Datasheet
Samtec Inc.
Datasheet
Sullins Connector Solutions
Sullins Connector Solutions
In Stock: 763
In Stock: 225
In Stock: 48
Connector Header Through Hole 12 position 0.100" (2.54mm)
BERGSTIK, MezzSelect, Basics+ Series, 12 positions
77313-122-12LF
DigiKey Part Number
77313-122-12LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-122-12LF
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
77313-122-12LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.305" (7.75mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Overall Contact Length
0.526" (13.35mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact