75844-150-10LF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 1.083
Datasheet
Samtec Inc.
In Stock: 68
Samtec Inc.
In Stock: 182
In Stock: 870
In Stock: 2
In Stock: 81
In Stock: 317
In Stock: 378
In Stock: 190
In Stock: 491
75844-150-10LF
DigiKey Part Number
75844-150-10LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
75844-150-10LF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
75844-150-10LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.123" (3.12mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.453" (11.50mm)
Part Status
Obsolete
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Thermoplastic
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Voltage Rating
110V