67000-013LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 15.998
Datasheet
Housing Housing for Female Contacts Connector 13 Pos 0.100" (2.54mm)
67000-013LF
DigiKey Part Number
67000-013LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
67000-013LF
Description
CONN FFC RCPT HSG 13POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
67000-013LF Models
Category
Voltage Rating
500 V
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Housing Material
Polyester Thermoplastic, Glass Filled
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Packaging
Bag
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3 A
Connector Type
Housing for Female Contacts
Housing Color
Black
Number of Positions
13
Note
Contacts Sold Separately
Number of Rows
1
Base Product Number
Pitch
0.100" (2.54mm)