54111-408091850LF
DigiKey Part Number
2266-54111-408091850LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
54111-408091850LF
Description
CONN HDR 9POS 0.1" STACK T/H
Customer Reference
Detailed Description
9 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
54111-408091850LF Models
Category
Length - Post (Mating)
0.102" (2.600mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Length - Stack Height
0.728" (18.500mm)
Series
Length - Tail
0.095" (2.413mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
9
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
78.7µin (2.00µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.925" (23.500mm)