52601-S20-8TLF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 52601-S20-8TLF |
Description | CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 20 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 52601-S20-8TLF Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Fastening Type Push-Pull |
Series | Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Insulation Height 0.365" (9.27mm) |
Part Status Active | Contact Shape Square |
Connector Type | Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™ |
Contact Type Male Pin | Contact Finish Thickness - Mating 15.0µin (0.38µm) |
Pitch - Mating | Contact Finish - Post Tin |
Number of Positions | Contact Material Phosphor Bronze |
Number of Rows 2 | Features Pick and Place |
Row Spacing - Mating | Operating Temperature -65°C ~ 105°C |