20021444-00020T8LF
DigiKey Part Number
20021444-00020T8LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021444-00020T8LF
Description
CONN RCPT 20POS IDC 30AWG GOLD
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 30 AWG
EDA/CAD Models
20021444-00020T8LF Models
Category
Row Spacing
0.050" (1.27mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Tube
Wire Type
Ribbon Cable
Part Status
Obsolete
Wire Gauge
30 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Feed Through
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
20
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch
0.050" (1.27mm)