20021323-00016T1LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 80
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
In Stock: 640
In Stock: 24
16 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
20021323-00016T1LF
DigiKey Part Number
20021323-00016T1LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021323-00016T1LF
Description
CONN RCPT 16POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
20021323-00016T1LF Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.087" (2.20mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Board to Board
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Applications
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Plastic
Pitch - Mating
Contact Shape
Square
Number of Rows
2
Contact Material
Copper Alloy
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)