20021221-00080D4LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Samtec Inc.
In Stock: 362
In Stock: 5
Connector Header Surface Mount 80 position 0.050" (1.27mm)
20021221-00080D4LF
DigiKey Part Number
20021221-00080D4LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021221-00080D4LF
Description
CONN HEADER SMD 80POS 1.27MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
20021221-00080D4LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Features
Pick and Place
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
125VAC