10076801-402-10LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Harwin Inc.
In Stock: 13.312
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 124
Datasheet
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
10076801-402-10LF
DigiKey Part Number
10076801-402-10LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10076801-402-10LF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10076801-402-10LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.266" (6.75mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Overall Contact Length
0.476" (12.09mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.112" (2.85mm)
Part Status
Last Time Buy
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
78.7µin (2.00µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Thermoplastic
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact