L777SDCG37POL2RM5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 849
Datasheet
Similar
Assmann WSW Components
In Stock: 951
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 186
Image for L777SDCG37POL2RM5 is not available
L777SDCG37POL2RM5
DigiKey Part Number
L777SDCG37POL2RM5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L777SDCG37POL2RM5
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Board Lock, Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
250V
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C