L17DBFRBA25SC309 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L17DBFRBA25SC309-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L17DBFRBA25SC309 |
Description | CONN D-SUB RCPT 25POS IDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L17DBFRBA25SC309 Models |
Category | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 5A |
Connector Style | Features Feed Through, Strain Relief |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 250V |
Number of Positions | Color Black |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled |
Mounting Type | Wire Gauge 26 AWG |
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) | Contact Material Phosphor Bronze |
Contact Type Signal | Operating Temperature -25°C ~ 85°C |