L177TSCG37SOL2RM8 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 3
Datasheet
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 956
Datasheet
NorComp Inc.
In Stock: 473
In Stock: 240
In Stock: 0
In Stock: 407
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
TE Connectivity AMP Connectors
EDAC Inc.
Assmann WSW Components
In Stock: 944
Amphenol CS (FCI)
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
L177TSCG37SOL2RM8
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L177TSCG37SOL2RM8
DigiKey Part Number
L177TSCG37SOL2RM8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L177TSCG37SOL2RM8
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
Detailed Description
EDA/CAD Models
L177TSCG37SOL2RM8 Models
Category
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
600V
Number of Rows
2
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C