L177HDD78SD1CH3F
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L177HDD78SD1CH3F
DigiKey Part Number
L177HDD78SD1CH3F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L177HDD78SD1CH3F
Description
CONN D-SUB HD RCPT 78P R/A SLDR
Detailed Description
78 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
L177HDD78SD1CH3F Models
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Grounding Tabs
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
4
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) High Density
Brass
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (M3)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C