L177HDA26SOL2RM23 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
ITT Cannon, LLC
In Stock: 780
Datasheet
Image for L177HDA26SOL2RM23 is not available
L177HDA26SOL2RM23
DigiKey Part Number
L177HDA26SOL2RM23-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L177HDA26SOL2RM23
Description
CONN D-SUB HD RCPT 26P VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
16.0µin (0.41µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
250V
Number of Positions
Contact Form
Stamped
Number of Rows
3
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C