L177DFD50S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Image for L177DFD50S is not available
L177DFD50S
DigiKey Part Number
L177DFD50S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L177DFD50S
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Packaging
Bag
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
7.5A
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C