17EHD026PAM030
DigiKey Part Number
17EHD026PAM030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17EHD026PAM030
Description
CONN D-SUB HD PLUG 26P VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
125V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C