CN-DSUBHD26SK-000
DigiKey Part Number
3272-CN-DSUBHD26SK-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN-DSUBHD26SK-000
Description
CONN D-SUB HD RCPT 26P SLDR CUP
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) High Density
Wire Gauge
22-30 AWG
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C