CN-DSUB15SKT0-000
CN-DSUB15SKT0-000
DigiKey Part Number
3272-CN-DSUB15SKT0-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN-DSUB15SKT0-000
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Wire Gauge
20-30 AWG
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C