HDASE029YD-000LF
DigiKey Part Number
1178-HDASE029YD-000LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDASE029YD-000LF
Description
HDAS RECEPTALE 29 STRAIGHT PC TA
Customer Reference
Detailed Description
29 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HDASE029YD-000LF Models
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
50.0µin (1.27µm)
Packaging
Tray
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.315" (8.00mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.270" (6.86mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Style
Board to Board
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
All
Features
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange
Pitch - Mating
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
3
Voltage Rating
750V
Row Spacing - Mating
0.075" (1.91mm)