D38999/26FG16PN
DigiKey Part Number
1178-D38999/26FG16PN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D38999/26FG16PN
Description
PLUG
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Orientation
N (Normal)
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum
Packaging
Bag
Shell Finish
Electroless Nickel
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Color
Silver
Number of Positions
16
Ingress Protection
Environment Resistant
Grade
Military
Features
Coupling Nut
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Shielding
Shell Size - Insert
21-16
Voltage Rating
900VAC, 1250VDC
Shell Size, MIL
G
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C