2M801-009-07M9-19SA
DigiKey Part Number
2M801-009-07M9-19SA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2M801-009-07M9-19SA
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2M801-009-07M9-19SA Models
Category
Shell Material
Aluminum Alloy
Mfr
Shell Finish
Electroless Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
19
Shielding
Shell Size - Insert
9-19
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount
Cable Opening
0.500" (12.70mm)
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C