ALEV100-EAN is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 28
In Stock: 19
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 100 A 48VDC Coil Chassis Mount
ALEV100-EAN
DigiKey Part Number
2040-ALEV100-EAN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALEV100-EAN
Description
ALEV100 SERIES 100A DC CONTACTOR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Auxiliary Contacts
Manufacturer
Termination Style
Stud, Wire Leads
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Box
Must Operate Voltage
33 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
4.8 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
25 ms
Coil Voltage
48VDC
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Current
122 mA
Contact Rating (Current)
100 A
Coil Power
6W
Switching Voltage
1000VDC - Max
Coil Resistance
392Ohms