RK10J11E0034
DigiKey Part Number
4809-RK10J11E0034-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK10J11E0034
Description
THUMBWHEEL POT 10KOHM 0.03W TOP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.03W, 1/32W Through Hole Thumbwheel Potentiometer Top Adjustment
Category
Tolerance
±30%
Manufacturer
Alps Alpine
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Size / Dimension
Round - 0.551" Dia x 0.071" H (14.00mm x 1.80mm)
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Resistance
10 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.03W, 1/32W