C5S-16.000-18-3030-X-R
DigiKey Part Number
2754-C5S-16.000-18-3030-X-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C5S-16.000-18-3030-X-R
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±30ppm Crystal 18pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C5S-16.000-18-3030-X-R Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (5x3.2)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)