SVF1EM101E09E00REX24
DigiKey Part Number
3222-SVF1EM101E09E00REX24TR-ND - Tape & Reel (TR)
3222-SVF1EM101E09E00REX24CT-ND - Cut Tape (CT)
3222-SVF1EM101E09E00REX24DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Aishi Capacitors (Hunan Aihua Group
Manufacturer Product Number
SVF1EM101E09E00REX24
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 33mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Capacitance
100 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
33mOhm