HRB1206S601P1.00FT
DigiKey Part Number
5433-HRB1206S601P1.00FTTR-ND - Tape & Reel (TR)
5433-HRB1206S601P1.00FTCT-ND - Cut Tape (CT)
5433-HRB1206S601P1.00FTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRB1206S601P1.00FT
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 1206 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 1A 300mOhm
Category
Current Rating (Max)
1A
Manufacturer
AEM, Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
300mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.051" (1.30mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)