L12-30-50-12-P
DigiKey Part Number
2495-L12-30-50-12-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L12-30-50-12-P
Description
L12-P MICRO LINEAR ACTUATOR
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Brushed 1.181" (30.00mm) Ball Screw 12VDC
Category
Duty Cycle
20%
Manufacturer
Actuonix Motion Devices Inc
Voltage - Rated
12VDC
Series
Construction
Ball Screw
Packaging
Retail Package
Accuracy
±0.20mm
Part Status
Active
Gear Reduction Ratio
50
Type
Linear Actuator
Feedback Type
Potentiometer
Motor Type
Brushed
Termination Style
Wire Leads with Connector
Stroke Length
1.181" (30.00mm)
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Load Force (Dynamic)
4.95lbf (22.0N)
Ingress Protection
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Load Force (Static)
44.96lbf (200.0N)
Base Product Number
Speed
0.98 in/s (25.0 mm/s)