52741-3140A-002
DigiKey Part Number
4294-52741-3140A-002TR-ND - Tape & Reel (TR)
4294-52741-3140A-002CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
52741-3140A-002
Description
MXM PCIE GEN 4 0.5MM PITCH 314P
Customer Reference
Detailed Description
314 Position Female Connector MXM 3.0 Gold 0.020" (0.50mm) Black
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Aces Connectors
Features
Board Guide, Solder Retention
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Card Type
MXM 3.0
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
314
Color
Black
Card Thickness
0.047" (1.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Thermoplastic
Pitch
0.020" (0.50mm)