52729-1247D-021
DigiKey Part Number
4294-52729-1247D-021TR-ND - Tape & Reel (TR)
4294-52729-1247D-021CT-ND - Cut Tape (CT)
4294-52729-1247D-021DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
52729-1247D-021
Description
MCIO Gen 5 V/T 85Ohm 124P 30u
Customer Reference
Detailed Description
124 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.024" (0.60mm) Black
Category
Features
Board Guide
Manufacturer
Aces Connectors
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Card Type
PCI Express™
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
124
Color
Black
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch
0.024" (0.60mm)