ATXAIG-H13-F-40.000MHZ-F25-T3
DigiKey Part Number
535-ATXAIG-H13-F-40.000MHZ-F25-T3TR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ATXAIG-H13-F-40.000MHZ-F25-T3CT-ND - Cut Tape (CT)
535-ATXAIG-H13-F-40.000MHZ-F25-T3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATXAIG-H13-F-40.000MHZ-F25-T3
Description
XTAL OSC TCXO 40 MHZ CMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz TCXO CMOS Oscillator 1.68V ~ 3.63V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.68V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±2.5ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
10mA
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Base Resonator
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Function
Enable/Disable
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Output
CMOS
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)