ABM8W-16.3840MHZ-8-B1U-T3
DigiKey Part Number
ABM8W-16.3840MHZ-8-B1U-T3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM8W-16.3840MHZ-8-B1U-T3
Description
CRYSTAL 16.3840MHZ 8PF SMD
Detailed Description
16.384 MHz ±10ppm Crystal 8pF 70 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ABM8W-16.3840MHZ-8-B1U-T3 Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
70 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
16.384 MHz
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)