ABM8G-16.000MHZ-18-D2Y-T3
DigiKey Part Number
535-14314-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-14314-1-ND - Cut Tape (CT)
535-14314-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM8G-16.000MHZ-18-D2Y-T3
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Detailed Description
16 MHz ±20ppm Crystal 18pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ABM8G-16.000MHZ-18-D2Y-T3 Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
16 MHz
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)