ABM8AIG-19.6608MHZ-12-2Z-T3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
Similar
ECS Inc.
In Stock: 0
Datasheet
19.6608 MHz ±20ppm Crystal 12pF 70 Ohms 4-SMD, No Lead
Abracon: Who We Are Today
Abracon Automotive Solutions
ABM8AIG-19.6608MHZ-12-2Z-T3
DigiKey Part Number
535-13389-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM8AIG-19.6608MHZ-12-2Z-T3
Description
CRYSTAL 19.6608MHZ 12PF SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
ABM8AIG-19.6608MHZ-12-2Z-T3 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Frequency
19.6608 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Load Capacitance
12pF