ABM8AAIG-12.000MHZ-JZ-T3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
12 MHz ±50ppm Crystal 8pF 50 Ohms 2-SMD, No Lead
ABM8AAIG-12.000MHZ-JZ-T3
DigiKey Part Number
535-ABM8AAIG-12.000MHZ-JZ-T3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM8AAIG-12.000MHZ-JZ-T3
Description
CRYSTAL 12.000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Supplier Device Package
2-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Load Capacitance
8pF