ABM3BN-16.000MHZ-12-D2X-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
16 MHz ±20ppm Crystal 12pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
ABM3BN-16.000MHZ-12-D2X-T
DigiKey Part Number
535-ABM3BN-16.000MHZ-12-D2X-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM3BN-16.000MHZ-12-D2X-T
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
16 MHz
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)