ABM3BAIG-16.000MHZ-12-2-T
DigiKey Part Number
535-14790-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-14790-1-ND - Cut Tape (CT)
535-14790-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM3BAIG-16.000MHZ-12-2-T
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±20ppm Crystal 12pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABM3BAIG-16.000MHZ-12-2-T Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Frequency
16 MHz
Frequency Stability
±100ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Load Capacitance
12pF