ABM11W-20.0000MHZ-8-D1X-T3
DigiKey Part Number
535-13825-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-13825-1-ND - Cut Tape (CT)
535-13825-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM11W-20.0000MHZ-8-D1X-T3
Description
CRYSTAL 20.0000MHZ 8PF SMD
Detailed Description
20 MHz ±10ppm Crystal 8pF 120 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABM11W-20.0000MHZ-8-D1X-T3 Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
120 Ohms
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
20 MHz
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)