ABM10W-16.0000MHZ-4-B1U-T3
DigiKey Part Number
535-13681-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-13681-1-ND - Cut Tape (CT)
535-13681-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM10W-16.0000MHZ-4-B1U-T3
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 4PF SMD
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 4pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ABM10W-16.0000MHZ-4-B1U-T3 Models
Category
Load Capacitance
4pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)