S-35390A-J8T1G
DigiKey Part Number
728-1006-2-ND - Tape & Reel (TR)
728-1006-1-ND - Cut Tape (CT)
728-1006-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-35390A-J8T1G
Description
IC RTC CLOCK/CALENDAR I2C 8SOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I2C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Interface
I2C, 2-Wire Serial
Manufacturer
ABLIC Inc.
Voltage - Supply
1.3V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Timekeeping (Max)
0.93µA ~ 1.1µA @ 3V ~ 5V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Type
Clock/Calendar
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)