S-19252E25H-A4T7U4 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA HSNT-4-B
4 SMD
S-19252E25H-A4T7U4
DigiKey Part Number
1662-S-19252E25H-A4T7U4TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-19252E25H-A4T7U4
Description
IC REG LIN 2.5V 150MA HSNT-4-B
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
57 µA
Series
PSRR
80dB ~ 70dB (1kHz ~ 10KHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable, Soft Start
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
4-SMD, Flat Leads Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.117V @ 100mA