S-19252A28H-N4T1U4 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-82AB
S-19252A28H-N4T1U4
DigiKey Part Number
1662-S-19252A28H-N4T1U4TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-19252A28H-N4T1U4
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SC-82AB
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
57 µA
Series
PSRR
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features
Enable, Soft Start
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Package / Case
SC-82A, SOT-343
Voltage Dropout (Max)
0.103V @ 100mA