S-19246E33H-V5T2U
DigiKey Part Number
1662-S-19246E33H-V5T2UTR-ND - Tape & Reel (TR)
1662-S-19246E33H-V5T2UCT-ND - Cut Tape (CT)
1662-S-19246E33H-V5T2UDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-19246E33H-V5T2U
Description
IC REG LINEAR 3.3V 2A TO252-5S
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2A TO-252-5S
PSRR
50dB (1kHz)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-252-5S
Voltage Dropout (Max)
0.62V @ 2A