S-13A1A11-U5T1U3
DigiKey Part Number
1662-3131-2-ND - Tape & Reel (TR)
1662-3131-1-ND - Cut Tape (CT)
1662-3131-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-13A1A11-U5T1U3
Description
IC REG LINEAR 1.1V 1A SOT89-5
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-89-5
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
90 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Inrush Current Limit, Over Current, Thermal Shutdown
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-89-5/6
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.1V
Supplier Device Package
SOT-89-5
Voltage Dropout (Max)
0.48V @ 300mA