S-1167B52-M5T1U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-1167B52-M5T1U
DigiKey Part Number
S-1167B52-M5T1U-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1167B52-M5T1U
Description
IC REG LINEAR 5.2V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current - Quiescent (Iq)
900 nA
Series
Current - Supply (Max)
16 µA
PSRR
65dB (1kHz)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
5.2V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.21V @ 100mA