S-1132B53-U5T1G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-89-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-1132B53-U5T1G
DigiKey Part Number
S-1132B53-U5T1G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1132B53-U5T1G
Description
IC REG LINEAR 5.3V 300MA SOT89-5
Customer Reference
Detailed Description
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
40 µA
PSRR
65dB (1kHz)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SOT-89-5/6
Voltage - Output (Min/Fixed)
5.3V
Supplier Device Package
SOT-89-5
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 100mA