S-1131B16UC-N4BTFU is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-89-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-1131B16UC-N4BTFU
DigiKey Part Number
S-1131B16UC-N4BTFU-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1131B16UC-N4BTFU
Description
IC REG LINEAR 1.6V 300MA SOT89-5
Customer Reference
Detailed Description
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
65 µA
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SOT-89-5/6
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.6V
Supplier Device Package
SOT-89-5
Voltage Dropout (Max)
0.95V @ 100mA