RAC04-15SA
DigiKey Part Number
945-1068-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC04-15SA
Description
AC/DC CONVERTER 15V 4W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 267mA 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAC04-15SA Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Recom Power
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
77%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
7-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
1.44" L x 1.07" W x 0.69" H (36.7mm x 27.0mm x 17.6mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus, EN
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±0.2%
Current - Output (Max)
267mA
Load Regulation
±0.5%
Power (Watts)
4 W