BCM48BF120T300A00
DigiKey Part Number
1102-1004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCM48BF120T300A00
Description
DC DC CONVERTER 12V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bus Converter Module DC DC Converter 1 Output 12V 30A 38V - 55V Input
Category
Power (Watts)
300 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Bus Converter Module
Efficiency
96%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
38V
Package / Case
Module
Voltage - Input (Max)
55V
Size / Dimension
1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
30A